Nabourané auto na parkovišti: jak postupovat, ať už jste majitel vozu, nebo viník nehody

Přišli jste k zaparkovanému autu a našli nový škrábanec či promáčklinu? Nebo jste na parkovišti sami poškodili jiné auto? Není třeba propadat panice, takové věci se bohužel stávají běžně. Důležité je postavit se k tomu čelem a vzniklou situaci řešit. Jak postupovat? A co dělat, pokud někdo naboural vás, ale z místa nehody ujel?

Když jste bourali vy
Možná vás jako první napadne strčit za stěrač lísteček s kontaktem, aby se vám majitel vozu později ozval. To ale nestačí – alespoň podle zákona určitě ne. Pokud majitel není nikde poblíž ani na něj nechcete čekat, měli byste správně zavolat policii, která věc sepíše a kontaktuje majitele vozu. Škoda se následně zaplatí z vašeho povinného ručení, takže vás nečeká žádná pokuta ani nákladná oprava cizího vozu. Jiná situace nastává v situaci, kdy byste z místa odjeli bez ohlášení. To už by vám pokuta hrozila. I u drobných škrábanců totiž zákon hovoří o ujetí od autonehody, což se trestá pokutou ve výši až 5.000 Kč a sedmi trestnými body. Stejným způsobem by pak mohlo být vyhodnoceno i pouhé zanechání kontaktu za stěračem.

Jak postupovat, když někdo naboural vás?
Nejlepší samozřejmě je, když čestný řidič, který nehodu zavinil, sám zavolá policii nebo na vás na místě počká, a dořeší s vámi kompenzaci vzniklé škody. „V takovém případě si poničení nafoťte a vyplňte formulář o dopravní nehodě. Na základě něj dojde k úhradě škody z povinného ručení viníka. Pokud vás viník přímo vyhledá, k menším škodám policii polici volat nemusí. To je třeba až u škody nad 100.000 Kč nebo v případě jakéhokoliv zranění. Policii ale určitě přivolejte tehdy, pokud se s viníkem nemůžete dohodnout nebo když jeden z vás nechce podepsat formulář o nehodě,“ upozorňuje Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz. Horší je to samozřejmě tam, kde viník z místa nehody rovnou ujel. Tady musíme hned na úvod zmínit, že vypátrat řidiče nebude tak snadné. To ale samozřejmě neznamená, že nad tím máte mávnout rukou. Pořád lze kontaktovat policii, která si vyžádá záznamy z okolních kamer. Možná budete mít štěstí a incident bude dobře zdokumentovaný. Zkusit můžete i sílu sociálních sítí. Existuje celá řada lokálních skupin a stránek, kde třeba narazíte na svědky nehody, kteří budou vědět víc. „Ještě větší šanci na získání odškodného máte ve chvíli, kdy se nehoda stala na parkovišti označeném jako hlídané. Avšak pozor, ne každé parkoviště se závorami hlídané skutečně je. V takovém případě kontaktujte kromě policie i provozovatele parkoviště, který ručí za celou řadu škod způsobených na zaparkovaných vozidlech. Provozovateli musíte dát vědět do 15 dnů od incidentu, nejlépe písemně, protože potřebujete doklad, že hlášení skutečně proběhlo,“ doporučuje Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Když potřebujete poradit
Havarijní pojištění se většinou sjednává v balíčku s povinným ručením, ale není to povinné. Lze jej uzavřít i samostatně, v balíčku spolu s povinným ručením však bývá nejvýhodnější V havarijním pojištění se oficiálně nemusí uplatňovat bonus za bezeškodnou jízdu, ale všechny naše pojišťovny to dělají v rámci proklientského jednání. „Pokud si nejste jistí, zda je havarijní pojištění právě pro vás výhodné, můžete se obrátit na nezávislého poradce, kterými disponuje srovnávač Kalkulátor.cz. Kontaktovat nás lze více cestami: prostřednictvím Facebooku, telefonu, nebo e-mailu, či se na našich stránkách či si na stránkách udělat kalkulaci s žádostí o zavolání. Stačí sdělit podrobnosti o vozidle a naši specialisté mu s čistým svědomím poradí, zda má smysl vozidlo pojistit, případně doporučí konkrétní produkt. Díky registraci získá ještě další výhody, ozveme se mu vždy, když se blíží výročí jeho smlouvy a prověříme, zda nemůže dosáhnout na jiný, výhodnější produkt,“ doporučuje Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.