Cestovnání je většinou radost, ale mohou nás potkat i nepříjemné situce, jako jsou například pokuty či dopravní nehody. Jak se na ně připravit a jak se v takových situacích máme chovat, jsme se zeptali Tomáše Smolíka, ředitele úseku likvidace škod v pojišťovně D.A.S.
Když už se stane dopravní nehoda, jak je to s viníkem škody? Jak s jistotu říct, kdo za nehodu může?
V případě nehody je třeba pořídit fotodokumentaci, která vyloučí pochyby. Vozidla a případně okolí (např. dopravní značky, poškozený plot apod.) nehody nafoťte tak, aby byla vidět poloha vozu a škody, ještě předtím, než s vozidly hnete. Můžete si také ofotit doklady, po souhlasu s druhým řidičem. Pokud vám projíždějící auto zastaví a nabídne pomoc, neváhejte ji přijmout – může to být člověk, co celou nehodu viděl a pomoci určit viníka, a především se na něj co by nezávislého svědka může případně obrátit policie či pojišťovna. Vždy trvejte na sepsání formuláře záznamu o dopravní nehodě. Někdy si totiž viník může svou výpověď rozmyslet a můžete se tak dostat do potíží s prokazováním škody. Pokud není možné se s ostatními aktéry dopravní nehody dohodnout na průběhu celého incidentu, a tedy i na vině – zavolejte policii, která provede vlastní šetření. Policii máte zároveň povinnost zavolat v zákonem daných případech – když je někdo zraněný, škoda je vyšší než 100 tisíc korun, je poškozen majetek třetí osoby (například byl poničen plot, sraženo dopravní značení, na místě je raněné či mrtvé zvíře) apod.
Mimo povinné ručení, jaké možnosti pojištění vozidla máme?
Povinné ručení je nutný zákonem daný základ pro všechny, kdo vlastní automobil. Pokud si připlatíte, získáte navíc mnoho dalších výhod, které by vás jako samostatné připojištění vyšly mnohem dráž – jako jsou například vyšší limity na krytí vámi způsobených škod. Bez nutnosti dalšího připojištění je součástí kvalitního povinného ručení i úrazové pojištění řidiče, střet se zvěří, pojištění zavazadel a do určité míry i škody na vlastním vozidle. Pokud však chcete mít jistotu, nabízí se havarijní pojištění, které pokryje škody způsobené na vašem vozidel nehodou, krádeží, i vandalismem. Stejně tak může krýt škody způsobené zvířaty či přírodními živly – ať už jsou to kroupy, povodně nebo sníh. V případě havarijního pojištění je vhodné si prostudovat, na co se konkrétně vztahuje a vzít v potaz další okolnosti. Například pokud jezdíte většinou po městě, nemusí se vyplatit pojištění střetu se zvěří. Výše pojistného se odvíjí kromě jiného od ceny automobilu, avšak hodnota vozu se po čtyřech letech od jeho výroby může snížit až o desítky procent. Proto je dobré nechat si u pojišťovny částku přepočítat a upravit stávající smlouvu nebo založit novou. A zvážit výši spoluúčasti.
S čím vším nám může pomoci asistenční služba?
V tomto segmentu je výběr opravdu široký – od klasičtějších požadavků v podobě ubytování v místě nehody nebo tlumočení si můžete zajistit také náhradního řidiče, dopravu zpět domů nebo třeba finanční zálohu ve formě půjčky na neočekávané výdaje. Ne vždy však platí, že čím vyšší částka, tím lepší pojistka. V rámci připojištění vozidla si můžete nechtěně sjednat například pojištění, které už máte zahrnuto v jiné pojistce. Například úrazové pojištění můžete mít už v rámci životního pojištění – platili byste za něj tak dvakrát. V případě nehody pak asistenční služby můžete běžně čerpat, ale pokud by se ale jednalo o poruchu, může být rozsah služeb nebo limity omezeny nebo nezískáte asistenční služby vůbec.
Co se skrývá za pojištěním právní ochrany vozidla?
Ve zkratce se jedná o nonstop právní služby pro každého, kdo vlastní vozidlo, a také pro ty, kterým ho půjčuje. Pomůže například v situaci, kdy neznámý řidič nabourá vaše auto a viníka se podaří odhalit. V těchto případech pojišťovna nemusí být ochotna převzít odpovědnost a může šetření protahovat. Pro ty, kdo potřebují automobil ke každodennímu fungování, je nutné vyřešit takovou záležitost co nejdříve – v rámci pojištění právní ochrany si případ vezmou na starost právníci, kteří vědí, jak v této věci postupovat. Řešení pak bývá rychlejší a efektivnější. Tento typ služby se vztahuje také na případ, kdy vás obviní z přestupku v dopravě, ze zavinění dopravní nehody, případně pokud pojišťovna nevyplatí nebo sníží plnění. Zahrnuje také řešení problémů s reklamací ojetého vozu nebo když vám někdo způsobí škodu a nemá se k jejímu uhrazení. Ve všech těchto případech, prošetříme dané okolnosti a kryjeme i zastoupení našeho klienta v případném soudním řízení.
Jaké nejčastější potíže se vyskytují při řešení náhrady škody způsobené dopravní nehodou?
Kromě vyřešení otázky zavinění to bývá výše škody na vozidle, v obou případech dochází často na potřebu zpracování znaleckého posudku.
Jak je to například s poškozením služebního vozu?
V případě, že jedno z vozidel při nehodě je služební, nebo si jej řidič pořídil na leasing, není nutné volat policii, nepřesáhne-li škoda částku danou zákonem. Dlouhé roky byla praxe taková, že se služební auto či vozidlo na leasing bylo bralo jako majetek třetí osoby, avšak pro zjednodušení pojistného řízení se tyto případy zařadily do zákonné výjimky. Nicméně, pokud zaměstnavatel stanoví v pracovní smlouvě jiné než zákonné podmínky, je důležité si jich být vědom a případě se jimi řídit – tedy vědět, zda mám při nehodě policii volat nebo ne. Policistům můžete jejich práci usnadnit vyplněním povinných formulářů, které o nehodě účastníci sepíší, případně budou alespoň domluveni na jejím průběhu.
Máme po letních prázdninách a pokuta za přestupek v zahraničí na nás může každým dnem čekat ve schránce. Jak reagovat na výzvu k zaplacení takové pokuty?
Moje rada zní – hlavně vždy reagujte a neodkládejte výzvu k zaplacení. České úřady takovou pokutu nevymáhají, ale ty zahraniční můžou k jejímu zaplacení využít inkasních agentur nebo vlastního advokáta. Navíc při příští návštěvě země, kde vám byla pokuta uložena, se na její nezaplacení může přijít i při běžné silniční kontrole a tady vám nepomůže ani změna registrační značky. K samotné částce za přestupek se rázem přidají penále a částka může vystřelit do obrovských čísel. Máte-li však pochybnosti, zda je vám pokuta uložena právem, neváhejte se obrátit na odborníka (na tyto situace se vztahuje také výše zmíněné pojištění právní ochrany). Může se stát, že kamerový systém přečte chybně SPZ vozidla a správní orgán pošle pokutu špatnému člověku.
Jaké je Vaše auto snů?
Rodinná Tesla, ale na nějaký lepší než současný bateriový pohon... :-)